INTERTRIGO, LÉČBA A PREVENCE

KONTAKTNÍ ALERGIE
15.3.2018
Mykóza
15.3.2018
Zobrazit vše

INTERTRIGO, LÉČBA A PREVENCE

Intertrigo je primárně nealergická kumulativně- toxická dermatitida vznikající v místech mechanického tření a v místech vlhké zapářky. Predisponujícím faktorem je obezita, nevhodné oblečení, nedostatečná hygiena, neprodyšné pleny, zvýšené pocení, ale také diabetes mellitus. Odstraněním vyvolávající příčiny dochází k rychlému hojení kožních projevů.

Úvod

Intertrigo je primárně nealergická kumulativně- toxická dermatitida vznikající v místech mechanického tření a v místech vlhké zapářky.  V těchto místech je omezeno odpařování potu a čímž dochází k výraznější hydrataci rohové vrstvy, hromadí se teplo. Je narušen ochranný kožní film a prostředí se stává alkalické. Predisponujícím faktorem je obezita, nevhodné oblečení, nedostatečná hygiena, neprodyšné pleny, zvýšené pocení, ale také diabetes mellitus.

Klinický obraz

V intertriginózní lokalizaci (v místech kontaktních ploch např. ohyb šíje, axily, třísel, pupku, intergluteální oblasti, pod prsy,  preputium, interdigitální prostory) vznikají ostře ohraničená, erytematózní ložiska. Rizikem je sekundární infekce baktériemi nebo mykotickými organismy. Nejčastějším vyvolavatelem bývají streptokoky a Candida albicans. Projevy jsou bolestivé, tvoří se vezikuly, pustuly, erytematozní papuly, macerace kůže, krusty. Při postižení kvasinkou jsou viditelné červené papulky na okrajích ložisek s bělavým olupováním kůže. Zvláštní formou onemocnění je perianální dermatitida u dětí do 3 měsíců života, která se projevuje zarudnutím a otokem  perianální oblasti a kolem konečníku, která se spontánně upravuje.

Plenková dermatitida je nealergická toxická dermatitida vyvolána působením iritujících složek (moč, stolice, materiál plen). Je  lokalizována v oblasti, kde přiléhají pleny, ložiska jsou ostře ohraničená, mohou zasahovat až do oblasti pupku a stehen.

Intertrigo může být provázeno jemným svěděním kůže, při rozsáhlejším poškození  je popisována bolestivost a pálení poškozené oblasti.  Celkové příznaky mohou být přítomny při bakteriální infekci.

Průběh onemocnění

Onemocnění se hojí během jednoho až dvou týdnů pokud jsou odstraněny vyvolávající faktory. Průběh může být komplikován infekcí popřípadě vznikem granulomatozní reakce po aplikaci halogenovaných glukokortikoidů.

Léčba

Pravidelné omývání nealkalickými prostředky, s nutným následným vysušením všech míst. K léčbě se používají obklady s andstringentním účinkem, yysušující pasty nebo pudry s obsahem zinku, popřípadě ichtamolu. Jednorázové plenky je nutné nahradit bavlněnými, které nezpůsobují okluzi. Pokud je ložisko silně erytematozní s ekzematizací, je nutné nasazení krémů s kortikosteroidy. Při podezření na bakteriální nebo mykotickou infekci se používají přípravky v kombinaci kortikosteroidů s antimikrobiálním popř. antifugálním účinkem ( např. Fucidin H. Fucicort Pimafukort, Imacort) Pokud je přítomna mykotická infekce bez ekzematizace, tak jsou doporučeny pasty nebo krémy s antimykotickým účinkem např. Imazol crmpst, Imazol crm, Canesten crm.  Do intertriginozních prostor se vkládají bavlněné záložky, aby byl oddělen kontakt kůže s kůží.

Při těžké bakteriální infekci je indikována celková terapie antibiotiky. Při silném svědění je možné použít antihistaminika. Mastné přípravky jsou v léčbě intertriga kontraindikovány.

Objednání online