Chronická žilní nedostatečnost
15.3.2018
KONTAKTNÍ ALERGIE
15.3.2018
Zobrazit vše

ROSACEA

Rosacea neboli „růžovka“ je zánětlivé chronické onemocnění kůže obličeje. Postihuje především jeho centrální třetinu, tváře a bradu. Mezi příznaky patří tvorba červených žilek v obličeji, kolem nosu a na nose. Lidé mají vyšší sklon k zarudnutí tváří bez zjevné příčiny. V další fázi vznikají červené pupínky, které mohou vypadat jako akné. U mužů dochází častěji ke zbytnění mazových žláz a vzniká ztluštění kůže na nose. Růžovka není spojena jen s kůží, ale může postihnout též oči, které pálí, jsou červené, vzniká jejich zánět, především spojivek. Mezi spouštějící faktory patří  např. alkohol, změna prostředí, přechod ze zimy do tepla,  horké nápoje, sauna, klimatizace.

Diagnóza je založena na klinickém vyšetření lékařem, kožním specialistou, při nejasnosti potíží je možné odebrání vzorek kůže na histologické vyšetření. Je nutné odlišení růžovky od projevů akné nebo seborhoické dermatitidy.

Léčba závisí na typu postižení. Nejdůležitější je odstranění vyvolávající příčiny.

Lokální terapie zahrnuje léčbu krémem s obsahem matronidazolu, např. Rosex nebo Rosalox krém nebo roztokem s antibiotiky při přítomnosti zánětlivých projevů. Pokud jsou přítomny cévky v obličeji, je možné jejich odstranění pomocí elektrokauteru nebo laseru. Díky přístrojům dochází ke stáhnutí cévek a obličej popř. nos není tak červený. Pokud se tvoří zánětlivé projevy a dermokosmetika s lokální terapií nestačí je na místě celková léčba antibiotiky, která bývá dlouhodobá. Při rezistenci projevů na antibiotickou léčbu je možné nasazení izotretinoinu. Řešení zbytnění mazových žláz na nose je možné chirurgickým nebo laserovým ošetřením. Laserové zákroky nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou. K léčbě samozřejmě patří používání také vhodných  dermokosetických přípravků. Postižení kůže není bohužel vyléčitelné, ale dá se pomocí dostupných přípravků udržet pod kontrolou.

Objednání online