Akné
Akné patří k nejčastějšímu onemocnění dospívající mládeže a může přetrvávat také do dospělosti. Nejedná se jen o kosmetický problém, ale také o kožní onemocnění.

Základem je správná léčba. Pokud nefunguje lokální terapie, je možnost celkové léčby.

Lékem volby je derivát vitamínu A neboli retinoidy. Léčba je účinná, dlouhodobá a bezpečná.

Nejčastější projevy
Bílé pupínky – uzavřené komedony
Černé pupínky - otevřené komedony
Hnisající pupínky - pustuly
Boule – noduly nebo cysty
 • Doba léčby
  6 - 12 měsíců

 • Omezení
  Ochrana před slunečním zářením, fotoprotekce

 • Kontrola
  Pravidelné odběry krve

 • Doplněk k terapii
  Dermokosmetika, hydratace nutná

Nemusí znamenat jen kosmetický problém, ale také  závažné onemocnění.

Konzultace

Při konzultaci lékař provede kompletní vyšetření vaší pleti a připraví plán ošetření. Budete mít možnost probrat možnosti ošetření, očekávaný výsledek, omezení po zákroku, možné vedlejší účinky atd.
Ošetření může být provedeno ve stejný den jako konzultace nebo můžete přijít v jiném termínu.

Ošetření

Obecně doporučujeme minimálně tříměsíční intervaly mezi ošetřením přístroji (CO2 laser, mikrojehličkování, Hollywood Spectra …)
Upozorňujeme, že MUDr. Lucie Jarešová je plně pracovně vytížena a je nutné se na zákroky objednávat předem a může se stát, že zákrok může být proveden v náhradním termínu.
Ošetření jizev po akné často vyžaduje sérií ošetření a kombinaci metod.

Pro nejlepší efekt

Klíčem k úspěchu je kombinace metod. Laserová ošetření často nestačí.
Většina pacientů má různé typy jizev a pozánětlivých projevů. Během ošetření se bude morfologie jizev měnit a dle toho i metody, které budeme používat. Proto je nejlepší léčba více metodami pro Váš typ jizev. Probereme možnosti léčby na základě stavu Vaší pleti.

Běžná ošetření jizev po akné, která doporučujeme

 • Subcize a výplň / chirurgický zákrok

 • Lokální anestézie
  ano

 • Omezení po zákroku
  Otok ošetření oblasti 2-4 dny
  Zarudnutí
  Citlivost kůže
 • Laser a mikrojehličkování / často v kombinaci s chirurgickým zákrokem.
  Mikrojehličkování je možné aplikovat ve stejný den, frakční laser den následující.

 • Lokální anestézie
  ano

 • Omezení po zákroku
  Otok 4 dny
  Zarudnutí a mřížka 8 týdnů

Terapie

Dermokosmetika
Je nedílnou součástí léčby. Při počínajících projevech může být dostatečná.

Přípravky obsahují účinné látky, které regulují tvorbu mazu. Např. Cerawe , La Roche, Bioderma, Avene Cleanance.

Všechny lékařské přípravky budou kůži vysušovat, dochází k regulaci mazu. Hydratace je základem správné léčby. Je nutná při celkové i lokální terapii, jinak by byla kůže suchá, červená, podrážděna a přípravky by mohly při další aplikaci pálit. Doporučuji např. Cerawe hydratační krém, Avene Cleance Hydra, Biderema Hydra, La roche Efaclar H.
Lokální terapie
Přípravky regulují tvorbu mazu, mohou obsahovat různé účinné látky např. benzoylperoxid, adapalen, kyselinu azalenovou.

Aplikují se nejčastěji 1 x denně na noc. Na obličej nebo u citlivé kůže je možnost aplikovat krémy na 3 hodiny denně a poté umýt a postupně prodlužovat interval působení. Tyto přípravky by měly být vždy kombinovány s lokálně aplikovanými antibiotiky.

Pokud budete používat pouze lokální antibiotika – léčíte jen projevy, které jsou již přítomny, ale neřešíte příčinu. Antibiotika se používají 2x denně.
Celková terapie
Antibiotika – pokud se na obličeji vyskytují zánětlivé projevy, bez reakce na lokální terapii, je možná celková léčba. Délka užívání antibiotik je závislá na typu onemocnění.

Hormonální antikoncepce – může ovlivnit tvorbu akné. Při vysazení je riziko navrácení tvorby zánětlivých projevů.

Retinoidy – jsou lékem volby u pacientů se středně těžkým až těžkým akné. Jedná se o derivát vitamínu A. Lék je schopen regulovat tvorbu mazu a ovlivnit funkci mazové žlázy. Léčba je dlouhodobá cca 6 - 12 měsíců, vždy záleží na efektu terapie, Výhodou je trvání efektu i po ukončení terapie. Riziko recidivy je minimální. Rok po vysazení terapie by měla pokračovat péče o pleť lokálními přípravky, které regulují tvorbu mazu.
Při celkové léčbě mohou být suché, popraskané rty, kůže je vysušena. Nedílnou součástí léčby je dermokosmetika - hydratační krémy např. Cerawe hydratační krém, Efaclar H od firmy La Roche nebo Cleance Hydra od firmy Avene.
Atopický ekzém
Atopický ekzém patří mezi nejčastější dětské onemocnění, během života se jeho forma mění.

U některých lidí postihuje velkou plochu těla. Projevy se mohou vyskytovat kdekoliv. Kůže je suchá, dehydratovaná a zarudlá. Projevy silně svědí a často se pacienti nemohou soustředit na pracovní i rodinný život.

Mezi lokální léčbu patří především přípravky s kortikosteroidy, ale také imunomodulátory. Nezbytné je pravidelná péče o kůži. Promazávání kůže indiferentními krémy je nutnou součástí správné léčby. Antihistaminika mohou snížit kožní reakce i svědění.

Pokud lokální terapie nefunguje je možná léčba pomocí fototerapie /léčba světlem/ nebo celkovým lékem. Lékem volby je ciclosporin. Pokud tato terapie nefunguje je možné pacientovi podat biologickou léčbu.
Bradavice
Bradavice jsou nejčastějším virovým onemocněním kůže dětí a mladistvých. Incidence celosvětově vzrůstá. Jsou způsobeny DNA viry a jsou přísně specifické ke svému hostiteli. Způsobují benigní tumory, hyperplazie kůže a sliznic.

Dermatochirurgické metody zahrnují kryodestrukci ložisek, kauterizaci projevů, excizi, která je v dnešní době nahrazována laserovým ošetřením.

Naše pracoviště nabízí komplexní péči pacientům s atopickým ekzémem.

Otevřít preference
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.